Home / Новини / Как да третираме мазната си кожа?

Как да третираме мазната си кожа?

Мазната кожа е резултат от увеличеното производството на себум от мастните жлези, които се намират под повърхността на кожата. Всъщност, този себум е доста полезен, тъй като помага за защитата на кожата и грижи се за нейното овлажняване. Твърде много себум обаче може да доведе до мазна кожа, появата на акне и до запушени пори. 

Ако и вие страдате от мазна кожа заради генетика, хормонален дисбаланс или навлизане в по-зряла възраст, най-вероятно се питате как можете да контролирате това омазняване. 

 

Как да се грижите за мазната си кожа?

Използвайте почистващ препарат, тонер и овлажнител поне два пъти на ден

Потърсете почистващи препарати, които съдържат сяра, салицилова киселина или масло от чаено дърво, тъй като всички те помагат за ефективното отстраняване на излишния себум. След почистване използвайте тонер без алкохол, за да премахнете остатъците от мазнината, които почистващите препарати не са успели да отстранят. Завършете почистването на лицето с лек овлажнител без масла.

Ексфолирайте лицето поне един – два пъти седмично

Ексфолирането е от ключово значение за балансирането на мазната кожа, тъй като този тип кожа обикновено е склонна към образуване на дебел слой мъртви кожни клетки, които се натрупват на повърхността. А това води до свръхпроизводство на мазнина (себум) и до запушване на пори. Затова е препоръчително да ексфолирате редовно лицето си. А що се отнася до това какви продукти да използвате, препоръчваме ви ексфолианти със салицилова киселина или с плодови ензимни, които са най-подходящи за мазна кожа.

Нанасяйте редовно овлажняващ крем 

Може би си мислите, че след като имате мазна кожа е лудост да използвате точно овлажняващ крем за мазна кожа . За съжаление голяма част от дамите мислят точно като вас и пропускат да използват овлажняващи кремове. Истината обаче е съвсем различна. Овлажняването е важно за всички типове кожа. Ако не използвате подходящ крем редовно, от страх, че кожата ви ще изглежда още по-мазна, рискувате кожата на лицето ви да изгуби от влагата и да увеличи производството на себум. А това означава, че вместо да намалите омазняването, като не използвате крем за мазна кожа ще направите точно обратното. Затова, не пропускайте крема в никакъв случай и го нанасяйте редовно. Използвайте овлажняващи продукти с леки формули и без масло, с хиалуронова киселина, вода и алое вера или некомедогенни продукти за мазна кожа (продукти, които не предизвикват запушване на порите).

Как да третираме мазната си кожа?

Нанасяйте маска за лице поне веднъж седмично

Дълбоко почистващите маски, съдържащи глина са много подходящи, тъй като глината попива излишното масло от кожата и намалява блясъка ѝ поне за няколко дни. Освен маски с глина, можете да използвате и маски с глина и водорасли или маски, които в състава си съдържат мед, масло от ший, които намаляват омазняването и подхранват кожата.

Как да контролирате блясъка на кожата си през деня?

След сутрешното почистване и нанасянето на овлажняващ крем за мазна кожа, преди да нанесете грима, използвайте матираща основа. Тя ще абсорбира мазината и ще поддържа кожата ви сияйна и без мазни отблясъци.

Използвайте фон дьо тен без масло, което ще помогне да поддържате кожата си без блясък.

 

Ако все пак лицето започне да се омазнява и да блести, използвайте попивателни хартии за мазна кожа. Тези тампончета (хартийки) няма да забавят омазняването, но ще го попият и ще намалят блясъка. Хубавото на тези продукти е, че не изсушават кожата и могат да се използват и върху грим.

 

Ако въпреки усилията, които полагате кожата ви става все по-мазна, съветваме ви да помислите за посещение при дерматолог или козметик. Като специалисти те ще ви дадат най-правилните съвети за грижа за кожата и ще ви препоръчат подходящите почистващи препарати, кремове за мазна кожа , маски и други продукти, които ще ви помогнат да се справите с прекомерното омазняване и блясък на кожата.

About Borislav Arapchev

Tech Editor

Check Also

От значение ли е климатикът за работното място през зимата?

От значение ли е климатикът за работното място през зимата?

С наблицаващите коледни празници, последното нещо, за което повечето работодатели мислят, е климатизацията на работното ...